Ziua copilului la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” Ruginoasa

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 6, 2023

Organizată de Parohia „Adormirea Maicii Domnului” Ruginoasa și Asociația „Tineretul Ortodox Român”, filiala Ruginoasa, activitatea a început în biserică cu Acatistul Maicii Domnului Povățuitoarea copiilor și un cuvânt de învățătură adresat elevilor. Manifestarea a continuat în curtea bisericii și a Palatului din Ruginoasa, precum și la stadion, unde s-au desfășurat jocuri și concursuri interactive, participanții primind înghețată și alte dulciuri.

Părintele Nicușor Olariu i-a felicitat și i-a binecuvântat pe toți copiii, pe părinții lor trupești și sufletești, pe educatorii, profesorii și pe toți cei care ajută copiii să simtă iubirea și binecuvântarea lui Hristos în viețile lor.

Evenimentul a fost o expresie a grijii iubitoare pe care Biserica noastră o are față de copii. Însuși Mântuitorul nostru ne îndeamnă să îi imităm pe copii în curăție și în puritatea sufletului.