Pr. Constantin Timofte

Preoți slujitori Octombrie 29, 2012

Născut la data de 25 Aprilie 1969, în satul Cozmești, comuna Stolniceni-Prăjescu, județul Iași, din părinții Trăian și Emilia, fiind cel mare din cei șapte copii.

A urmat Școala Primară și Gimnazială în satul natal între anii 1975-1983, apoi clasele a-IX-a și a-X-a (prima treaptă) la Liceul C. Burcă Pașcani (azi liceul M. Sadoveanu).

A susținut examenul de admitere la Seminarul Teologic Neamț în anii 1985 și 1986, dar nu a reușit. A fost nevoit să se înscrie și să urmeze cursurile Școlii Profesionale din cadrul Liceului Tehnoton Iași, între anii 1985-1987.

În luna iunie 1987 se angajează, ca Prelucrător prin așchiere, la fabrica I.S.A.S. Pașcani (azi SCUDAS), iar în vara acelui an se înscrie și reușește la examenul de admitere în clasa a-XI-a, (curs seral de trei ani) al Liceului  CFR. Pașcani (azi Colegiul Tehnic de Căi Ferate), iar în august 1990 este declarat ca absolvent al bacalaureatului.

În septembrie 1990 este încorporat în armată, efectuând stagiul militar un an de zile la Unitatea de Grăniceri din Iași. În acest timp a fost ridicat la gradul de sergent, fapt ce i-a permis să fie angajat în aceeași Unitate militară, imediat după ce a fost lăsat la vatră.

În anul 1993 se înscrie și reușește la examenul de admitere la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Iași, secția Pastorală. În iunie 1997 susține lucrarea de Licență cu titlul „Chipul Preotului Predicator după Sfinții Părinți ai primelor patru veacuri” sub îndrumarea Pr. Lector Costache Grigoraș la catedra Omiletică și Catehetică. Încă din toamna anului 1995 este suplinitor, cu jumătate de normă, la catedra de Religie a Școlii nr. 37 – „Mitropolit Dosoftei”-Iași (azi Liceul Economic 3 de Turism)

În vara anului 1996 se căsătorește cu tânăra Mihaela Oprea din Belcești, iar în iunie 1997 apare primul copil Andreea. La 20 iulie 1997 este hirotonit diacon, de către I.P.S. Daniel Mitropolitul Moldovei și Bucovinei (azi Patriarhul României), la sfințirea Bisericii „Mihail și Gavriil” din Belcești, iar la 2 august 1997 este hirotonit preot de același mitropolit în Biserica „Sf. Gheorghe” a Mănăstirii Neamț. Este trimis ca preot suplinitor în Parohia Golăiești, județul Iași, în timp ce este și profesor de Religie, cu normă întreagă, la școala menționată mai sus.

La 1 aprilie 1998 este încadrat ca preot paroh la Parohia „Sf. Dumitru” – Șcheia, județul Iași. Aici finalizează o Casă Parohială, a ridicat două biserici, una în satul Poiana-Șcheii, pe locul unei clopotnițe, iar alta în Satu Nou, pe locul sfințit la 11 martie 1999. În octombrie 1999 a apărut cea de-a doua fiică, Iustina. Concomitent cu funcția de paroh este încadrat ca suplinitor la catedra de Religie a Școlii Șcheia și la satele aferente (Satu Nou, Poiana-Șcheii și Cioca Boca). Obține în vara anului 2001 definitivatul în învățământ.

În activitatea misionar- pastoral se remarcă prin faptul că a reușit să atragă și să boteze 6 (șase) creștini din alte culte, aflate pe acele meleaguri. Pentru activitatea sa a fost transferat la 5 martie 2002, la Parohia „Sfânta Treime” Covasna, comuna Costuleni, județul Iași.

Aici a lucrat „cu timp și fără timp” pe toate planurile, făcându-se astfel înțeles și ajutat, încă de la început de către consilieri și de toți factorii de conducere din comunitate. A continuat să predea obiectul Religia, obținând în august 2006 gradul II în învățământ. S-a implicat în multe proiecte sociale în colaborare cu Organizația World Vision din Iași și în colaborare cu Patriarhia și Mitropolia Moldovei și Bucovinei, proiecte de catehizare pentru copii precum, „Hristos împărtășit copiilor” și „Alege școala”.

A organizat, în fiecare an, câte o excursie de lungă durată (între 2 și 5 zile), în zone precum: Bucovina, Maramureș, zona Neamțului, Valea Oltului, Banatul, Dobrogea, Valea Prahovei și Transfăgărășanul și multe pelerinaje de o zi la diferite mănăstiri sau localități.

A ridicat o Casă Socială în locul uneia din scândură și a refăcut, din temelie, Casa Parohială arsă în noaptea de 11/12 noiembrie 2007. A înfrumusețat Biserica cu podoabe, veșminte și alte obiecte de cult și a întreținut cimitirul Parohiei.

În 2008 apare cel de-al treilea copil Ioachim. În 2010 a absolvit Masterul în Teologie –secția Istorice și Practice, iar în prezent este înscris la gradul I în Preoție

Data hirotonire: 02.08.1997