Pr. Cătălin Burlacu

Preoți slujitori Decembrie 5, 2011

Născut la 04.12.1968, in Mun. Iași, unde a urmat cursurile Șc. Generale, Gimnaziale și Treapta I Liceu. A urmat cursurile Seminarului Teologic „Veniamin Costachi” de la Mănăstirea Neamț, promoția 1990 și Licența în Teologie la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloaie” din Iași, promoția 2006.

Hirotonit în noiembrie 1991 pe seama parohiei „Sf. Gheorghe” Șcheia, Protopopiatul II Iași, transferat la parohia Bălțați în decembrie 2009.

Din activitatea administrativă a preotului, putem aminti construcția și sfințirea bisericii din Parohia Poiana Șcheii, construcția casei parohiale de la Parohia „Sf. Dumitru” Șcheia, casa praznicală de la Parohia „Sf. Gheorghe” Șcheia, capela și biserica de la Parohia Căuești etc.

Citește alte articole despre: Preot Burlacu Catalin