Mănăstirea Bucium din Iași a găzduit a treia ediție a concursului de toacă pentru tineri

Evenimente Iulie 17, 2023

În după-amiaza zilei de sâmbătă, 15 iulie 2023, la Mănăstirea Bucium din Iași s-a desfășurat un concurs de toacă adresat tinerilor cu vârste cuprinse între 5 și 18 ani.

Evenimentul a fost organizat de Mănăstirea Bucium, în partenerial cu Asociația „Aproape de Bucium” și Departamentul de Misiune al Arhiepiscopiei Iașilor.

La concurs s-au înscris 14 concurenți la categoria 9-13 ani și 11 tineri la categoria 14-18 ani. Participanții au trebuit să bată toaca între 90 și 120 de secunde.

De la parohia „Sfântul Ilie” Satu Nou - Șcheia a participat tânărul Răzvan Raveica.

Juriul a fost alcătuit din prof. Petronela Dîrţu de la Colegiul Naţional de Artă „Octav Băncilă” - Iași, pr. prof. Iulian Zaltariov și arhid. prof. Mihai Ursache de la Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Vasile cel Mare” din Iași, precum și arhim. Nicodim Petre, starețul Mănăstirii Bucium.

Câștigători concursului la categoria 9-13 ani: locul I – Costea Ianis, locul al II-lea – Ioniță Ștefan, locul al III-lea – Botezatu Adelin și Grecu Narcis, iar la categoria 14-18 ani: locul I – Liță Petrică-Vlad, locul al II-lea – George Lungu, locul al III-lea – Rusu Spiridon și Podaru Alin, Mențiune – Cernescu Sebastian. Premiile au constat în cărți și sume de bani (locul I – 300 de lei; locul al II-lea – 200 de lei; locul al III-lea – 100 de lei).

La final, părintele stareț Nicodim Petre a mulțumit participanților, membrilor comisiei de jurizare, precum și celor implicați în organizarea concursului.

Sursa: doxologia.ro