Doi tineri din parohia Satu Nou Șcheia la Concursului internațional de toacă la Pârcovaci

Evenimente Iunie 28, 2021

În după-amiaza zilei de duminică, 27 iunie 2021, la Parohia Pârcovaci a avut loc ediția a XI-a Concursului internațional de toacă „Toaca-n suflet – cânt în cer”, organizat de parohia gazdă în parteneriat Școala gimnazială Pârcovaci.

Ediția a XI-a a Concursului internațional „Toaca-n suflet – cânt în cer” a adunat aproximativ 70 copii și tineri veniți din județele Iași, Botoșani, Suceava, dar și Republica Moldova. Concursul a avut ca scop promovarea atât a tradițiilor bisericești cât și a utilizării toacei în cadrul slujbelor.

Invitat de onoare la acest eveniment a fost părintele Daniel Smădu din orașul Victoria, inițiatorul și organizatorul primului concurs de toacă din țară.

La ediția de anul acesta au participat și doi tineri din parohia „Sfântul Ilie” Satu Nou – Șcheia, însoțiți de preotul paroh. După deliberarea juriului, Liviu Ursu a câștigat locul al II-lea la categoria de vârstă 15 ani, iar Răzvan Raveica locul al III-lea la categoria de vârstă 13 ani.

Îi felicităm pe cei doi tineri cu încredințarea că vor participa și la alte concursuri de acest fel.