Apostolat prin cercul de pictură, la Șcheia

Evenimente Noiembrie 22, 2016

Parohia Satu Nou - Șcheia, Protopopiatul 3 Iași, județul Iași, a organizat duminică două manifestări culturale deosebite. Copiii și tinerii au participat mai întâi la Sfânta Liturghie în bisericile parohiale, unde s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Mântuitorului Hristos.

Comuna Șcheia, județul Iași, a găzduit duminică, 20 noiembrie 2016, două manifestări culturale. Prima a avut loc la Căminul Cultural Șcheia, iar cea de-a doua, în liceul din localitate. Copiii, alături de părinții și bunicii acestora, au participat mai întâi la Sfânta Liturghie în bisericile de care aparțin. În biserica Parohiei Satu Nou, slujba a fost săvârșită de părintele Mihail Roșu, protopop al Protopopiatului 3 Iași, în prezența autorităților locale și a reprezentanților școlii din comună. Părintele protopop a apreciat la final implicarea parohiilor din această parte a județului Iași în activitățile culturale și catehetice, reușindu-se astfel redescoperirea valorilor neamului nostru. Tinerii din mai multe parohii ale Protopopiatului 3 Iași au susținut un concert de muzică religioasă și folclorică în Căminul Cultural Șcheia. Acesta a fost inițiat de preotul Petrică Pârlea, parohul Parohiei Satu Nou-Șcheia, cu prilejul organizării unei expoziții de pictură a 12 elevi de la Liceul Tehnologic „Nicolae Bălăuță“ - Șcheia. „Am organizat acest concert pentru a prilejui o întâlnire a tinerilor din zona noastră“, a spus părintele Petrică Pârlea. Prof. Loredana Nastasă, directoarea Liceului Tehnologic Șcheia, a menționat partenerii activității: Primăria Șcheia, Parohia Satu Nou, Parohia „Sfântul Dumitru“ - Șcheia, Parohia „Sfântul Gheorghe“ - Șcheia, Parohia Bâcu, Școala Gimnazială Grajduri, județul Iași.

„Copiii au nevoie de implicare emoțională“

Programul activităților culturale a continuat în Liceul Tehnologic Șcheia cu vernisarea expoziției de pictură „Maica Domnului“. Tema a fost aleasă de coordonatoarea cercului de pictură, Aurelia Carabineru, artist plastic, în contextul sărbătorii Intrării Maicii Domnului în Biserică (21 noiembrie). Ideea organizării unui atelier de pictură în comuna Șcheia a venit din partea părintelui Petrică Pârlea, care a cunoscut-o pe artistul plastic Aurelia Carabineru, de profesie psiholog, stabilită în comuna Șcheia, după ce vreme de opt ani a profesat în Anglia. „Ne-am dorit să valorificăm potențialul pe care îl au copiii, cu sprijinul doamnei Aurelia Carabineru, înzestrată de Dumnezeu cu un talent aparte. Ne dorim ca aceste atelier de pictură să fie un început“, s-a exprimat părintele Pârlea. Artistul plastic Aurelia Carabineru a înființat atelierul de estetică și iconografie în urma unei selecții în rândul copiilor. Școlarii au început să studieze formele, iar apoi au ajuns să zugrăvească chipurile sfinților. „Am venit în Șcheia pentru că m-au tras rădăcinile. Am simțit nevoia să revin în locurile natale, pentru că m-am gândit că sunt de folos aici. Sunt bucuroasă pentru că în comuna Șcheia s-a format un nucleu care sprijină icoana. Copiii au nevoie de implicare emoțională și de educație. La cursurile de pictură, desfășurate de două ori pe săptămână, se vorbește despre estetica vorbirii și se învață multe lucruri necesare unui comportament civilizat“, a explicat artistul plastic Aurelia Carabineru.

Jurământul pictorului

Orele de pictură de la Liceul Tehnologic Șcheia încep cu „jurământul iconarului“, după cum am aflat de la Andreea Păduraru, o elevă de nouă ani: „Înainte să începem activitatea în cadrul atelierului, rostim cu toții jurământul, iar apoi ne alegem creioanele și culorile pentru pictat“. Cercul de pictură din liceul comunei Șcheia este susținut atât de comunitate, cât și de prietenii artistului plastic Aurelia Carabineru. Acestui sprijin se adaugă aportul Școlii și Bisericii, două instituții fără de care poporul nostru nu ar fi existat până astăzi. Cei 12 elevi de la Șcheia înscriși în cercul de pictură au avut parte de primul lor vernisaj. Lucrările lor au fost apreciate de tinerii de vârsta lor, de profesori, preoți și de părinți. Misiunea artistului plastic Aurelia Carabineru de a descoperi talente este completată cu dorința de a modela personalitatea fiecărui copil.

Citește alte articole despre: Aurelia Carabineru, parohia Satu Nou, Satu Nou Scheia